Listopad to czas refleksji, czas pamięci, czas NAUKI

Listopad to czas refleksji, czas pamięci, czas NAUKI o tym co nam pozostawili i czym nas zainspirowali ci, których już z nami nie ma.
Listopad to czas, w którym szczególnie pamiętamy o tych, którzy już odeszli, ale pozostawili po sobie niezatarte ślady w historii, kulturze i w naszych sercach. To moment zadumy, który skłania do refleksji nad tym, jak wielki wpływ na nasze życie mają ci, którzy przeszli przez nie, czyniąc świat lepszym miejscem.

W tym wyjątkowym okresie, chcielibyśmy zaprosić do odkrywania książek, które opowiadają o ludziach, którzy odeszli, ale pozostawili coś wartościowego, ważnego i dobrego dla innych. Dzięki Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, mamy przyjemność zaprezentować książki, które zostały zakupione z tych środków. Celem inicjatywy jest wspieranie rozwoju literatury, promowanie wartościowych treści oraz wzmacnianie zainteresowania czytelnictwem wśród najmłodszych.

Jednym z przykładów są książki z serii: “Mali Wielcy”, autorstwa Marii Isabel Sanchez Vergara. To książki, które często przy użyciu humoru i ciekawej narracji, przedstawiają dzieciom oraz dorosłym biografie osób, które zmieniły świat – naukowców, artystów, wynalazców, ludzi wielkiego serca. Dzięki nim mamy szansę dowiedzieć się, że sławni WIELCY też kiedyś byli MALI. Przeżywali rozterki, rozczarowania, ale mimo to nie podawali się. Z serii dowiadujemy się, że:
– Hans Christian Andersen marzył, by występować na scenie, a został obsadzony jedynie w roli… trolla.
– Agata Christie była sanitariuszką i pomagała rannym żołnierzom w trakcie I wojny światowej.
– Maria Skłodowska-Curie żyła w czasach, kiedy kobietom trudno było rozwijać swoje naukowe talenty, mimo to dokonała wielkich odkryć, za co otrzymała dwukrotnie nagrodę Nobla!!!
– Neil Armstrong dzięki swemu tacie odkrył wielka pasję do latania; ta inspiracja dała mu szansę na lot w kosmos.
– Audrey Hepburn była zbyt wątła, by zostać baletnicą, ale dzięki temu odkryła inną wielką pasję – film. Swoją sławę wykorzystała zostając ambasadorką UNICEF; zwróciła uwagę świata na potrzeby głodujących dzieci.

To historie o wybitnych postaciach, których pomimo, że z nami już nie ma, dzięki swojej pracy, pasji i zaangażowaniu na zawsze wpisały się w pamięć następnych pokoleń. W serii “Mali Wielcy” znajdziemy opowieści o ludziach, którzy osiągnęli niezwykłe rzeczy, ale także o tych, którzy swoim życiem i działaniem inspirowali innych.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa została zakupiona także książka “Psyjaciele” autorstwa Marcina Kozioła.

Sześć nieprawdopodobnych, a jednak prawdziwych opowieści z życia wielkich postaci naszej historii, w których główną rolę odegrali „psyjaciele”- psi towarzysze tych wybitnych postaci. W książce dzieci mogą poznać psyjaciół kompozytora Fryderyka Chopina, podróżnika Leopolda Janikowskiego, pisarzy Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i malarki Olgi Boznańskiej. Propozycja, która prócz uznania małych czytelników, otrzymała nagrodę główną w XXI Konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka „ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU”.
Pamiętajmy o ludziach, którzy pozostawili po sobie coś wartościowego – książki, idee, wynalazki, dobre gesty. CZYTAJMY te ważne opowieści, które nie tylko edukują, ale także inspirują do działania.

 Powrót